Pôrod v raji 2. časť: Ako funguje pôrodné centrum Bumi Sehat na Bali a prečo je to unikát?

17. Apríl 2018

Milé ženy, tento článok je druhou časťou – voľným pokračovaním článku, v ktorom som písala o Ibu Robin Lim a charaktere pôrodného centra Bumi Sehat. Môžete si ho prečítať tu.

Tento článok je konkrétnejší, venujem sa v ňom tomu, ako Bumi Sehat priamo funguje. To, že od európskych či slovenských pôrodníc sa veľmi líši ani písať nemusím.

Nachádza v srdci Ubudu, obklopený krásnou prírodou, palmami, ktorých je plná záhrada a hneď za známym opičím pralesom. Je tam krásne a vôbec nemáte pocit, že ste v pôrodnici. Bábätká tam naozaj prichádzajú na svete v pokoji a mierumilovne. Hovorí sa tiež, že Ubud je spirituálnym a liečivým centrom Bali a príprava na pôrod metódou hypnopôrod je tam akosi prirodzená.

Prečo je pôrodné centrum Bumi Sehat unikát?

Bumi Sehat sa skladá zo štyroch oddelení, ktoré spolu úzko spolupracujú. Slovo oddelenie ako ho poznáme my znie pomerne zvláštne keď sa pozriete na foto :).

1. Všeobecná ordinácia

Je tam jeden všeobecný doktor, ku ktorému chodia tehulky, ale aj iní ľudia, ktorí sa chcú nechať vyliečiť lekárom so skúsenosťami zo západnej medicíny. K dispozícii majú sono, ultrazvuk atď, všetky potrebné prístroje, aby mohli maminy pravidelne kontrolovať. Podľa ich slov ich využívajú minimálne – ultrazvuk napríklad nerobia pri každej kontrole, ale len vtedy keď doktor usúdi, že je to potrebné. Robin ho nemá rada, oveľa radšej sa spolieha na svoje ruky a dlhoročné skúsenosti.

Gynekológa nemajú. Vraj netreba, veď na každého sa treba pozerať komplexne a za každým problémom treba hľadať príčinu. Pri pôrode sú skúsené pôrodné asistenky, lekár opäť príde len ak je to potrebné.

V rámci služieb ženám ponúkajú aj prenatálnu jógu, ktorú majú maminky zadarmo a cvičí sa v otvorenom priestore priamo na klinike.

2. Klinika akupunktúry

Akupunktúru využívajú prednostne pri akomkoľvek zdravotnom probléme ale aj v prípade, že bábätko nie je natočené hlavičkou dolu v polohe vertex (najideálnejšej pre pôrod). Skúšajú ich otočiť pomocou akupunktúry už tesne po 30. týždni, pretože neskôr je podľa nich bábätko už príliš veľké a otočenie komplikovanejšie. Maminám potom odporúčajú cvičiť a ležať na boku.

Opäť – prístup na klinike majú k všetkým tehotenským testom aj liekom, ale využívajú ich len v prípade nutnosti.

3. Pôrodné centrum

Pôrodné centrum sa skladá z 3 pôrodných izieb, na každej izbe sú 2 polohovateľné postele, ale vraj tam je vždy len 1 mamina, fitlopty, toaleta a veľký sprchový kút oblého tvaru, kde je predpríprava aj na bazén. Zo sprchových kútov, ktoré majú tak 3×3 metre je výhľad do záhrady a priamo z izby do nej môžu vyjsť a prechádzať sa pod palmami.

Ako sme tak prechádzali klinikou, natrafili sme aj na ‚kozu‘. Pani čo ma sprevádzala sa pri nej zastavila a s pohľadom, v ktorom bol mix nepochopenia a fascinácie mi oznámila vraj to im doniesli ako úžasnú posteľ, na ktorej sa v západnom svete rodí. Keď som jej povedala, že aj u nás, a tak som jej to ‚potvrdila‘, fascinácia razom zmizla a ostalo len hlboké nepochopenie. Nevedeli si to fyziologicky predstaviť. Vraj oni to tam majú len tak, pretože to doniesli sponzori a nikdy by ich nenapadlo povedať rodiacej žene že si má na ňu ľahnúť….

4. Oddelenie „šestonedelia“

Má 3 izby, kde je automaticky žena s bábätkom a mužom. Prvorodičky ostávajú 48 hodín alebo podľa potreby, druho a treťorodičky 1 deň. Tento čas, ktorý po pôrode ženy trávia v centre je určený na to, aby im pôrodné asistentky ukázali ako sa čo najlepšie môžu starať o svoje deti a na to, aby ženu naučili ako sa počas šestonedelia môže prirodzene zotaviť.

Všetky oddelenia sú úzko prepojené a prispôsobené budúcim maminkám. Väčšinu prehliadok robia pôrodné asistentky a keď je potrebný hlbší check, pošlú maminku za doktorom. Ten ženu skontroluje a pokiaľ je možné problém vyriešiť akupunktúrou, pošle maminku tam. Keď treba využiť lieky zo západnej medicíny, nebránia sa tomu. Na klinike majú lieky, najmodernejšie prístroje, vyškolený personál a konzultujú so svetom.

Aj napriek tomu ale uprednostňujú svoje vedomosti, skúsenosti a ctia si tradície. Žena, dieťa a novovznikajúca rodina je tu na prvom mieste a ženy z celého ostrova sem chodia radi.

Viac o tom ako funguje toto úžasné pôrodné centrum si prečítajte tu.

Veľmi pekné miesto nielen na pôrod. Čo poviete?

Prihlás sa na náš NEWSLETTER

Sleduj nás na INSTAGRAME

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

Pin It on Pinterest

Share This