Pôrod v raji 1. časť: Ako rodia ženy v pôrodnom centre Bumi Sehat na Bali?

17. Apríl 2018

V máji 2017 som strávila mesiac v čarovnej dedinke Ubud, ktorá sa nachádza vo vnútrozemí ostrova Bali v Indonézii. Nakoľko sa tam nachádza globálne známe pôrodné centrum Bumi Sehat, využila som príležitosť a počas jedného poobedia som sa tam išla pozrieť.

O Bumi Sehat a jeho zakladateľke som počula mnoho, to že do samotnej Ibu Robin Lim narazím na nenápadnej recepcii sa mi však ani nesnívalo. Cestujú za ňou ľudia z celého sveta a ja som ostala ako obarená…

Tento článok som nakoniec kvôli množstvu zaujímavých faktov rozdelila na 2 časti, druhú si môžete prečítať tu a verte, že je zaujímavá. Konkrétne tam popisujem ako Bumi Sehat funguje a aké sú odlišnosti v porovnaní s našimi pôrodnicami.

Kto je Robin Lim a čo je Bumi Sehat?

Robin Lim je medzinárodne uznávaná americká pôrodná asistentka, dula a autorka mnohých kníh o prirodzenom pôrode a starostlivosti o mamičku v šestonedelí. Po tom ako stratila v jednom roku sestru a najlepšiu kamarátku pri havárii sa asi pred 20 rokmi presťahovala s rodinou do Indonézie, kde hľadala pokoj a chcela začať odznova. V tejto chudobnej krajine sa však rýchlo rozšírili chýri o žene zo západu, ktorá nielenže vie pomôcť ženám pri pôrode, ale má aj milý a láskyplný prístup.

Postupom času založila neziskovú organizáciu Bumi Sehat (Zdravá matka zem), ktorá v chudobných (Bali) a prírodnými katastrofami postihnutých miestach (Haiti) postavila pôrodné centrá poskytujúce okrem starostlivosti pri pôrode aj bezplatnú prenatálnu a postnatálnu starostlivosť a výživové poradenstvo chudobným ženám, ktorých životy ako aj životy ich detí by boli inak ohrozené.

Ibu (mama) Robin ako ju na Bali prezývajú pomohla tisíckam chudobných indonézskych žien prežiť tehotenstvo a pôrod v zdraví a za svoj celoživotný prínos v oblasti prenatálnej starostlivosti o tehotné ženy a pôrodníctva bola v roku 2011 ocenená cenou CNN Hero of the year.

Ako funguje pôrodné centrum Bumi Sehat?

Ako som už spomínala na začiatku – na recepcii som narazila na Robin, ktorá sa práve rozprávala s maminkou, ktorá prišla rodiť. Keď som spomenula, že som zo Slovenska a chcela by som vedieť ako to u nich funguje, mama Robin sa hneď ku mne otočila, objala ma a požiadala svoju kolegynku, aby mi centrum ukázala nakoľko ona sama išla k pôrodu. Bola naozaj úžasná a mne je len ľúto, že som si s ňou nestihla urobiť pamätné foto.

Mladá balijčanka ma teda zobrala na prehliadku po ‚pôrodnici‘. Vyzuli sme sa, pretože tam sa všade chodí na boso a začali sme :). Vysvetlila mi, že Bumi Sehat bol založený pre všetky tehulky v širokom okolí, pretože na Bali a celkovo v Indonézii je vysoká úmrtnosť nielen novorodeniatok, ale aj matiek pri pôrode. Priemerná mesačná mzda je v Indonézii cca 200 dolárov na mesiac, takže väčšina žien si prenatálnu starostlivosť nemôže dovoliť.

Klinika/centrum teda slúži všetkým v núdzi, ale vďaka svojim službám a láskavému prístupu sem chodia rodiť aj ženy z vyšších kást a cudzinky žijúce na Bali.

Bumi Sehat je neziskovka a celé centrum je financované z dotácií od ľudí a z partnerstiev. Balijčanky majú služby zadarmo a cudzinky sú popýtané o príspevok, avšak nie je to nejaké pravidlo. Viac o centre si môžete prečítať na ich webe: www.bumisehatfoundation.org

Pôrodnica sa skladá z niekoľkých „oddelení“ kde hrá prím samozrejme východná medicína a na každého človeka sa pozerajú holisticky. Viac o tom ako presne funguje táto malá pôrodnica si prečítajte tu. A áno, majú aj lieky, ultrazvuk, sono či kozu.

Pre mňa bolo veľmi zaujímavé poznanie, že v rôznych krajinách sa v tehotenstve a pri samotnom pôrode riešia úplne iné veci. Postupný (aj keď pomalý) návrat k prirodzenosti, ktorý v posledných rokoch naberá na obrátkach v Európe a celkovo západných krajinách je v Ázii a v Bumi Sehat úplnou samozrejmosťou.

Na druhej strane v Bumi Sehat kladú veľký dôraz na výživu tehotných žien nakoľko ázijská strava je z veľkej časti zložená z ryže (až 80%) čo do veľkej miery ovplyvňuje zdravý vývin dieťatka.

Bolo tam nádherne a ja som sa cítila ako doma. Veď bodaj by nie, keď krásne prostredie v srdci prírody a milý personál zložený prevažne z pôrodných asistentiek vychádzal maminkám maximálne v ústrety.

Celé centrum bolo prežiarené láskou, úctou a pokorou. Presne tak ako na celom Bali.

Prihlás sa na náš NEWSLETTER

Sleduj nás na INSTAGRAME

Please check your feed, the data was entered incorrectly.

Pin It on Pinterest

Share This