HYPNOPÔROD

 

ČO JE HYPNOPÔROD?

Hypnopôrod je pôrodná metóda zameraná na prípravu budúcich rodičov na nežný a pokojný pôrod.

Na rozdiel od iných pôrodných metód, ktoré vás učia zvládať bolesť, hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pôrod nemusí byť nevyhnutne bolestivý, ak je budúca maminka náležite pripravená a uvoľnená. 

Mnohí ľudia vnímajú pôrod len z fyzického hľadiska no nie je to úplne tak. Pôrod je do veľkej miery o mentálnom nastavení ženy. Metóda Hypnopôrodu vám pomôže uvoľniť myseľ tak, aby umožnila telu fungovať presne tak, ako má. 

Naučíme vás ako pracovať s vašou mysľou tak, aby slúžila ona vám a nie vy jej. Pozitívne myslenie, hlboká relaxácia, dýchanie, vizualizácie, autohypnóza a fyzická príprava – to všetko sú techniky, ktoré prispievajú k vyrovnanému  tehotenstvu, prirodzenému pôrodu a vytváraniu citových väzieb s dieťaťkom :).

Prečítajte si 6 dôvodov prečo sa pripraviť na váš pôrod práve s nami.

Príďte na kurz, ktorý môže zmeniť celý váš život.

PREMEŇTE STRACH NA VIERU

Cieľom Hypnopôrodu je pomôcť budúcim maminkám premeniť strach na vieru a lásku, uvoľniť myseľ a naučiť ich ako môžu pri pôrode so svojím telom v prirodzenej harmónii spolupracovať.

Ak ženy pochopia, že bolesť spôsobujú hormóny, ktoré produkuje strach, naučia sa strach odblokovať, zbaviť sa negatívnych myšlienok a emócií a nahradiť ich pokojom a uvoľnením.

Práve uvoľnenie pomôže vášmu telu produkovať prirodzené tlmiče bolesti – endorfíny, ktoré nahradia stresové hormóny spôsobujúce zvieranie a bolesť. Len potom bude mať vaše telo priestor a podmienky na to, aby mohlo fungovať tak, ako to matka príroda vymyslela. Strach, napätie či veľká bolesť nemusia byť súčasťou pôrodu. 

Endorfíny ako hormóny šťastia a duševnej pohody dokážu premeniť pôvodné a kultúrne podmienené očakávania dlhého a bolestivého pôrodu na očakávania príjemnejšieho pôrodu.

Zažite pôrod v atmosfére uvoľnenia kde výsledkom bude kratší a pokojnejší pôrod pre vás a láskyplnejší príchod na svet pre dieťatko.

BUDEM V TRANZE?

Nie nebudete :). Slovíčko “hypno” sa vzťahuje na hypnoterapiu, ktorú v hypnopôrode využívame na uvoľnenie a spracovanie strachov a pozitívne preprogramovanie mysle. Prečítajte si  prečo je hypnoterapia výborná.

Stav, v ktorom sa budete nachádzať sa dá prirovnať stavu zúženého vedomia, aký bežne zažívame keď šoférujeme, pozeráme film či keď čítame knihu…

Budete

úplne prítomná, uvoľnená a pokojná,

  vnímať všetko čo sa bude okolo vás diať

  si uvedomovať sťahy svojho tela i pohyb vášho dieťatka

S hypnopôrodnou prípravou si pomôžete navigovať a do veľkej miery riadiť svoj vlastný pôrod. Budete šoférom, nie prísediacim.

Vďaka hypnoterapeutickým technikám znovunadobudnete dôveru v svoju ženskú silu a posilníte dôveru v seba a svoje telo.

 HYPNOPÔROD SLOVAKIA 

Hypnopôrod vychádza z učenia mnohých známych a rešpektovaných odborníkov z oblasti pôrodníctva ako sú svetoznámi pôrodníci Dr. Grantley Dick Read, Dr. Michel Odent. Viac o histórii Hypnopôrodu vo svete si môžete prečítať tu.

Hypnopôrod na Slovensko priniesla klinická hypnoterapeutka a certifikovaná lektorka kurzov Hypnopôrod – Monganovej metóda Mirka Peťková Dipl.C.Hyp., ktorá kurz postupne, na základe dlhoročných skúseností s vedením kurzov podľa Marie Mongan obsahovo doplnila a prispôsobila pre slovenské pomery.

Kurzami Hypnopôrod Slovakia™ prešli od roku 2011 tisíce maminiek a oteckov. 87% žien rodilo prirodzene a 72% neužilo žiadne lieky.

To sú výborné výsledky, čo poviete? 

PREČO SA ZÚČASTNIŤ KURZU ?

Kurzy hypnopôrodu ponúkajú prepracovaný program, v rámci ktorého si osvojíte overené techniky hlbokej relaxácie, vizualizácie, dýchania a autohypnózy, ktoré vám pomôžu prežívať príjemné a radostné tehotenstvo a váš pôrod môže byť nežnejší, bezpečnejší a kratší.

Kurz je vyskladaný predovšetkým ako príprava na prirodzený pôrod. Jednotlivé techniky, ktoré sa na kurze naučíte vám však pomôžu aj pokiaľ váš pôrod nepôjde úplne podľa vašich predstáv. Kurz je odtestovaný a funguje :).

Od roku 2011 ním prešlo viac ako 1600 budúcich rodičov. Dokonca sa ho v značnej miere zúčastňujú a odporúčajú ho aj pôrodníci, gynekológovia, pôrodné asistentky, duly či ľudia z iných napomáhajúcich profesií.

Nejedná sa o klasický predpôrodný kurz. Pomocou prenatálnej komunikácie s dieťatkom sa zbavíte prípadného strachu, úzkosti a obmedzujúcich myšlienok tak, aby ste sa na pôrod pozerali ako na pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť na ktorú sa budete tešiť. Pôrod sa odohráva v hlave rodiacej ženy, preto je veľmi dôležitý mentálny tréning a s ním spojené uvoľnenie tela a mysle.

Nemôžeme vám sľúbiť perfektný pôrod. To vám nikto nesľúbi. Nemôžeme vám sľúbiť ani to, že vás naučíme ako porodiť vaše dieťatko. To vás nikto nenaučí. Môžeme vám však sľúbiť že vám ukážeme techniky, ktoré vám umožnia zažiť rýchlejší, nežnejší, bezpečnejší a pohodlnejší pôrod pre vás a vaše dieťatko.

Na kurze získate všetky potrebné vedomosti na to, aby ste dokázali o svojom pôrode robiť informované rozhodnutia.

NA KURZOCH SA NAUČÍTE

R

POSILNÍTE DÔVERU V SEBA A SVOJU VNÚTORNÚ ŽENSKÚ SILU

Vaše telo je geneticky naprogramované na to, aby počalo, vyživovalo dieťa a porodilo. Je treba len podporiť a povzbudiť. Získate potrebné sebavedomie, že pôrod zvládnete, naučíte sa lepšie vnímať svoje telo a dieťatko.
R

MASÁŽNE TECHNIKY PODPORUJÚCE VYPLAVOVANIE ENDORFÍNOV

Pokiaľ sú zachované určité podmienky, tak vaše telo vie vytvárať prirodzené analgetiká vo forme endorfínov. Tie sú na rozdiel od chemických utlmovačov prirodzeným a bezpečným prostriedkom proti bolesti. Dokonca 200x silnejšie ako morfium.
R

DÔLEŽITÉ FAKTY Z OBLASTI FYZIOLÓGIE PÔRODU

Ako funguje ženské telo a maternica počas pôrodu? Aké hormóny by telo malo produkovať aby pôrod postupoval? Ako rozpoznať a riešiť zvláštne okolnosti, ktoré môžu nastať a ako sa v prípade lekárskeho zákroku rozhodovať v pokoji a s rozvahou?
R

ŠPECIÁLNE DÝCHACIE TECHNIKY

Naučíte sa 3 druhy dýchania, ktoré vám pomôžu navodiť stav úplného uvoľnenia a priviesť tak vaše dieťatko na svet bez nepríjemných pocitov.
R

PÔROD NEMUSÍ BOLIEŤ

Vyvrátime hlboko zakorenený a kultúrne podmienený mýtus, že pôrod nevyhnutne sprevádza bolesť. Naučíte sa ako so svojim telom spolupracovať a nie proti nemu počas pôrodu bojovať.
R

AKO SI VYBRAŤ PÔRODNICU A AKO SPOLUPRACOVAŤ S VAŠÍM LEKÁRSKYM TÍMOM

Podľa akých kritérií si vybrať pôrodnicu? Ako zistiť čo si prajem a čo nechcem a ako moje priania komunikovať? Kedy sa do pôrodnice vybrať? Prečo a ako si zostaviť pôrodný plán? S kým ho komunikovať?
R

TECHNIKY PRE NEŽNEJŠÍ A BEZPEČNEJŠÍ PÔROD

Hlboká relaxácia, autohypnóza, vizualizácie, afirmácie  – tieto hypnoterapeutické techniky vám pomôžu zbaviť sa strachu, ktorý vo vašom tele spôsobuje napätie a bolesť. Umožnia vám tak pripraviť sa na pokojnejší pôrod.
R

AKO SI ZABEZPEČIŤ IDEÁLNE PROSTREDIE PRE PÔROD

Nemocnice a pôrodnice nepatria zrovna k zariadeniam kde sa cítime dobre a bezpečne. Na kurze sa spolu so svojím pôrodným spoločníkom naučíte ako si vytvoriť atmosféru a prostredie kde bude namiesto napätia a stresu pokoj a radosť.
R

PRIRODZENÉ SPÔSOBY SPUSTENIA A URÝCHLENIA PÔRODU

Dozviete sa rôzne prirodzené spôsoby, akými viete priviesť svoje telo k pôrodu a zabrániť tak umelému vyvolávaniu pôrodných sťahov (kontrakcií). Tieto spôsoby sú aplikovateľné aj v prípade, že je pôrod už rozbehnutý, avšak z nejakého dôvodu sa spomalí. 
R

JEDNODUCHÉ CVIČENIA PRE FYZICKÚ POHODU POČAS TEHOTENSTVA A PÔRODU

Naučíte sa jednoduché cvičenia (vrátane masáže hrádze), ktoré vám pomôžu pripraviť telo na pôrod.
R

PREMENIŤ STRACH NA VIERU

Zmapujeme strachy, obavy a limitujúce myšlienky,ktoré môžu negatívne ovplyvniť tehotenstvo a pôrod. Následne ich uvoľníme a nastavíme myseľ pozitívne.

VÁŠ PARTNER SA NAUČÍ

V minulosti budúcu maminku sprevádzali počas tehotenstva, pôrodu a po ňom blízke a skúsené ženy. Vzájomné pochopenie a pocit súdržnosti jej dodával odvahu porodiť a starať sa s láskou o svoje deti. Tak ako v minulosti, ženy aj v dnešnej dobe potrebujú niekoho kto ich podporí, poradí, dodá im pocit bezpečia a otvorí náruč.

Pokiaľ sa rozhodnete mať pri vašom pôrode pôrodného spoločníka a očakávate od neho podporu, je dôležité aby splnil vaše očakávania a bol vám dobrou psychickou a fyzickou podporou, vedel vám pomôcť vytvoriť pocit bezpečia, tak, aby ste sa cítili  pokojne, uvoľnene a sebaisto.Počas pôrodu môžete zažívať veľmi silné emócie a budete veľmi citlivá.  Pokiaľ bude partner nervózny a nebude vedieť ako vás môže podporiť, spôsobí u vás stres čo následne ovplyvní celkový priebeh pôrodu.

R

AKO VÁM BYŤ VEĽKOU OPOROU POČAS TEHOTENSTVA, PÔRODU A AJ PO ŇOM

 
R

JEDNODUCHÉ TECHNIKY PRE SPRÍJEMNENIE PRIEBEHU PÔRODU

 
R

AKO DOSTAŤ PÔROD POD KONTROLU A VYHNÚŤ SA ČASTO UNÁHLENÝM LEKÁRSKYM ZÁSAHOM

 

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

MÁM PRÍSŤ NA KURZ SAMA ALEBO S PARTNEROM?
Pokiaľ si želáte mať pri pôrode vášho dieťatka sprievodnú osobu, odporúčame vám prísť na kurz práve s ňou. Väčšina maminiek prichádza na kurzy s partnerom, máme však aj maminky ktoré chodia s dulou, mamou, sestrou alebo kamarátkou. Dôležité je, aby to bol človek, ktorému dôverujete.

Pôrodný spoločník/partner podľa vášho výberu  je neoddeliteľnou súčasťou skúsenosti s hypnopôrodom. Pokiaľ očakávate pri pôrode jeho podporu, je dôležité, aby vám bol dobrou podporou :).

Na kurze sa váš partner naučí ako byť súčasťou pôrodu. Naučí sa ako vás podporiť, upokojiť a pomôcť sa vám sa uvoľniť prostredníctvom relaxačných techník tak, aby vám pôrod pekne napredoval.

Kedy je najlepšie kurz absolvovať?
Kurz je najlepšie absolvovať počas druhého trimestra a to kedykoľvek po ukončenom 20. týždni tehotenstva, aby ste po absolvovaní kurzu mali stále dostatok času na trénovanie na kurze naučených techník v domácom prostredí :).
Som už v treťom trimestri, má ešte kurz zmysel aj pre mňa?
Určite áno! Kurz vás naplní pozitívnou energiou, dodá vám potrebnú silu a sebadôveru aj v prípade, žeby ste sa ho zúčastnili v neskoršom štádiu vášho tehotenstva.

Maminkám odporúčame sa kurzu zúčastniť čo najskôr po ukončenom 20. týždni, máme však aj maminky, ktoré sa zúčastnili oveľa neskôr a do trénovania jednotlivých na kurze naučených techník tak naskočili hneď po kurze.

Príprava tela a mysle na pôrod je u každej maminky individuálna. Niektoré maminky, ktoré sa napríklad venujú meditáciám alebo jóge sa dokážu rýchlejšie uvoľniť a relaxácie sa im trénujú ľahšie.

Bude pre mňa hypnopôrod prospešný, ak sa nerozhodnem pre prirodzený pôrod, alebo ak si okolnosti vyžiadajú lekársky zásah, prípadne chirurgický zákrok?
Určite bude. To, čo sa naučíte na kurzoch hypnopôrodu, vám pomôže osvojiť si techniky relaxácie, ktoré budú prospešné pre vás i pre dieťa bez ohľadu na vašu pôrodnú skúsenosť. V prípade, že bude pri vašom pôrode potrebný lekársky zásah akéhokoľvek druhu, budete sa vedieť ľahšie upokojiť a získať nad sebou kontrolu.

Mamičky, ktoré sa zo zdravotných dôvodov potrebovali podrobiť plánovanému cisárskemu rezu, uvádzajú, že boli uvoľnené pred zákrokom, počas neho i po ňom. Mnohé z nich dokonca potrebovali po pôrode menej alebo žiadne lieky a vo veľmi krátkom čase boli schopné vrátiť sa do režimu normálneho fungovania.

Dozviem sa na kurze do ktorej pôrodnice mám ísť rodiť?
Na kurze sa budeme rozprávať aj o jednotlivých pôrodniciach, konkrétnym odporúčaniam sa však vyhneme. Je to predovšetkým kvôli tomu, že maminky majú od pôrodníc rôzne očakávania a to čo je ideálne pre jednu nie je dostačujúce pre druhú. Taktiež je aj každý pôrod jedinečný a nedá sa zovšeobecniť ktorá pôrodnica Vám bude najviac vyhovovať.

Na kurze sa budeme sústrediť na vaše vnútorné nastavenie, nadobudnutie dôvery vo vaše vlastné telo a to akým spôsobom vám pri pôrode môže byť nápomocná vaša sprevádzajúca osoba. Budeme sa venovať aj pôrodným prianiam a tomu prečo a ako si napísať pôrodný plán.

Čo je hypnopôrod
Hypnopôrod je pôrodná metóda zameraná na prípravu budúcich rodičov na nenásilný a šetrný pôrod. Kurzy hypnopôrodu ponúkajú prepracovaný program, v rámci ktorého si osvojíte overené techniky hlbokej relaxácie, vizualizácie a autohypnózy. Ich cieľom je pomôcť vám docieliť príjemnejší pôrod.

Metóda hypnopôrodu podnecuje pokojné, vyrovnané a prirodzené tehotenstvo, pôrod a vytváranie citových väzieb s dieťaťom v rámci celej rodiny.

Ako sa hypnopôrod odlišuje od iných metód predpôrodných príprav?
Na rozdiel od iných pôrodných metód, ktoré vás učia zvládať bolesť, hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pôrod nemusí byť nevyhnutne bolestivý, ak je matka náležite pripravená a uvoľnená. Ak ženy pochopia, že bolesť spôsobujú hormóny, ktoré produkuje strach, naučia sa strach odblokovať a namiesto toho vytvárať v tele endorfíny — hormóny šťastia a duševnej pohody. Potom dokážu premeniť pôvodné očakávania dlhého a bolestivého pôrodu na očakávania príjemnejšieho pôrodu. Namiesto vyčerpávajúceho plytkého dýchania a techník odvádzania pozornosti, ktoré sú typické pre klasické programy „prípravy na pôrod“, si budúce mamičky aplikujúce metódu hypnopôrodu osvoja techniku hlbokého brušného dýchania a úplnej relaxácie, ktorá im počas pôrodu umožní pracovať v harmónii so svojím telom a svojím dieťaťom. Výsledkom je kratší a pokojnejší pôrod tak pre matku, ako i pre jej dieťa.

Pin It on Pinterest

Share This